Što kad vatra na roštilju podivlja?

Sigurno vam se dogodilo da kod pečenja mesa, ulje ili masnoća cure po žaru i krene divljati vatra, pa time i vrućina i nervoza u isto vrijeme. Staro vatrogasno pravilo je da se vatra gasi na tri načina i to hlađenjem, ugušenjem i  uklanjanjem gorive tvari. Ipak na sreću paljenje roštilja smatra se kontroliranim gorenjem.

Kod pripreme masnijih dijelova mesa ili dodavanja marinade direktno na meso koje se nalazi iznad samog žara, često dođe do zacurivanja  masnoća direktno na žar što izaziva iznenadno pojavljivanje otvorenog plamena. Tu se onda priskače raznim metodama gašenja plamena puhanjem, bacanjem soli, polijevanja sa bilo čim što prvo padne pod ruku, a plamen i dalje gori. Jednostavno i sigurno rješenje nalazi se na svakom stolu, a to je PVC boca. Sa vrhom noža probijte rupicu na čepu i napunite bocu običnom vodom. Dobili ste priručni aparat za gašenje grill požara. Preciznim gašenjem vatre ispod rešetke, ne gasite okolni žar i samim zalijevanjem ne ispirete marinadu sa mesa. Ako ste u prilici da radite sa roštiljima koji imaju poklopac tzv. Smokerima, dovoljno je da sklonite meso sa otvorenog plamena poklopite roštilj i zatvorite otvore za zrak. Na taj način možete jednostavno i ugasiti roštilj.

A za kraj jedan mali trik Torpedo Grill tima. Da bi izbjegli stvaranje otvorenog plamena masnije komade pecite sa strane rešetke da se lagano cijede, a za dodatno mariniranje i mazanje mesa uljima iznad žara koristite kistove. 

Mario