Svako roštiljanje započinje paljenjem vatre. Vatra i čovjek druže se već tisućama godina, i još u vrijeme mamuta čovjek je otkrio da ako nabije komad mesa na štap i stavi ga iznad tog najnovijeg izuma, odnosno vatre, meso postaje ukusnije, i time je otvorio eru roštiljanja koja traje još i danas. Za svaku kvalitetnu roštiljadu potrebno je pripremiti kvalitetan žar. Za izradu žara možete koristiti drva, ugljen ili kombinaciju navedenog. Žar mora biti “čist”!!! Što znači da ne palite vatru sa sirovinama i papirom koji na sebi može imati ostatke boje, lakova, ljepila ili je natopljen nekim kemijskim sredstvima. Drva koja koristite moraju biti suha, čista i ravnomjerne veličine da istovremeno i jednako izgaraju.


Ako ste već iskusniji majstor roštilja i profinjenih razrađenih okusa, i želite dodatno oplemeniti okuse mesa u žar možete staviti i drvo loze, trešnje breskve i sl. Dodavanje drveta trešnje, loze ili breskve je dobro za laganija mesa poput piletine ili ribe, jer dim daje ugodan šmek.
Vodite računa da vam roštilj bude stabilan i čvrst te da nije blizu neke zapaljive mase, (drva, smeće, borovi i sl). Nikako ne bacajte u žar i vatru otpatke od pripreme hrane, plastične čaše i pribor za jelo, opuške i dijelove ambalaže jer se stvaraju toksični i opasni spojevi koji ulaze u hranu i truju vas.
Vodite također računa da vam plamen ne izlazi previše iz okvira ložišta. Da bi vam žar bio postojan kombinirajte drvo sa ugljenom ili ako vam se nije baš do previše grijanja uz otvoreni plamen, pogotovo u ljetnim mjesecima, idealno rješenje su starteri za žar, tzv. limeni dimnjaci u kojima sa ugljenom na siguran način napravite odličan žar.
A za kraj stari majstorski trik Torpedo Grill Tima koji otkriva kada je žar spreman. Stavite ruku 15 cm iznad žara i brojite do 5. Ako na 5 morate maknut ruku, žar je najbolji. Ako morate na 3 je prejak, a na 7 ili 8 je preslab.